14. svibnja 2019. godine, u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, svečano je obilježena 115. obljetnica daktiloskopije u Hrvatskoj.
Na svečanosti su sudjelovali ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, državna tajnica za europske i međunarodne poslove Terezija Gras, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnica Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ Andrea Ledić, državni tajnik Ministarstva pravosuđa Kristijan Turkalj, glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić, predstavnici sudova i državnog odvjetništva i USKOK-a, predstavnici diplomatskog zbora, izaslanik ministra branitelja Stjepan Sučić, rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras, predstavnik američke Akademije forenzičkih znanosti Dragan Primorac, forenzički stručnjaci te ostali suradnici.
Na početku svečanosti prisutnima se obratila načelnica Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ Andrea Ledić koja je pozdravila sve prisutne te izrazila čast i zadovoljstvo što ima prigodu reći nešto o radu i uspjesima Centra, ali i forenzičkom društvu općenito. Ivan Vučetić, Argentinac hrvatskih korijena davne je 1891. godine u Argentini ustanovio sistematiku desetoprstne zbirke, koja je dala neizbrisiv doprinos čovječanstvu.
Daktiloskopija je od samog začetka pa sve do danas ostala jedna od najsigurnijih i najraširenijih metoda utvrđivanja identiteta osoba na temelju papilarnih linija dlanova, prstiju i stopala ljudi. Začetak daktiloskopije u Hrvatskoj smatra se daktiloskopiranje mađarskog državljana Ambroza Zlamala, okrivljenog za krivotvorenje čeških kruna. Načelnica Ledić je naglasila kako je misija današnjeg Centra „Ivan Vučetić“ osiguranje vrhunske kvalitete forenzičke usluge. Također je istaknula kako se vještačenja provode na gotovo svim područjima forenzike te kako je Centar jedan od najdugovječnijih takvih institucija u Europskoj uniji, ali i šire. S obzirom na vlastite smjernice, ali i preporuke Europske unije s ciljem povećanja broja visokoobrazovanih u društvu, Centar je učinio iskorak u podizanju akademskog stupnja obrazovanja o čemu svjedoči i zaključenje sporazuma o suradnji između Centra „Ivan Vučetić“ i Instituta „Ruđer Bošković“.
Forenzika je spona između specijaliziranih područja znanosti, policije i prava, koja se temelji na znanstvenim činjenicama. Danas, u odnosu na prošla razdoblja, forenzičke znanosti postaju sve kompleksnije i interdisciplinarnije. O kvaliteti tragova i njihovu čuvanju ovisi izbor forenzične metode i iz tog razloga Centar u suradnji s Policijskom akademijom kontinuirano radi na edukaciji policijskih, ali i drugih službenika, kao i državnih odvjetnika. Brza i stručna reakcija rezultira i većom učinkovitošću. Na kraju svog obraćanja načelnica Centra Andrea Ledić parafrazirala je velikog francuskog filozofa, matematičara i fizičara, a prije svega velikog interdisciplinarca Paskala: „Znanje nam nije dovoljno. Znati ne znači biti. Kako bismo uspjeli naučeno moramo prenijeti u svakodnevni život.“
Prisutnima se obratio i sam ministar Davor Božinović koji je pozdravio sve prisutne u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske i svoje osobno te izrazio zadovoljstvo povodom obilježavanja 115. obljetnice daktiloskopije u Hrvatskoj, naglasivši kao je riječ o vrlo važnoj disciplini kriminalističke tehnike, čiju primjenu možemo zahvaliti sunarodnjaku Ivanu Vučetiću – velikom znanstveniku, stručnjaku i policajcu. Ministar je također istaknuo kako je upravo taj „Argentinac hrvatskih korijena“ začetnik revolucionarne promjene u kriminalistici, prije svega u brzini, a zatim i uspješnosti otkrivanja počinitelja kaznenih djela te vještačenju materijalnih dokaza. Njegov doprinos i danas je aktualan i koristan u borbi protiv, u njegovo vrijeme i nepostojećih vrsta kriminaliteta, dodao je ministar.
Nadalje, ministar je iznio podatak da Centar u svojih 65 godina postojanja, suvereno zadržava visokoprofesionalnu razinu rada, kontinuirano jača vlastite kapacitete, razvija i usavršava nove metode vještačenja s ciljem usklađivanja s najnovijim oblicima kriminaliteta doprinoseći na taj način miru i sigurnosti. Također, na taj način podiže se spremnost i kvaliteta rada cjelokupne hrvatske policije te je stoga važno ulaganje Ministarstva u podizanje stručnosti naših forenzičnih eksperata, istaknuo je ministar. Prilikom obraćanja naglasio je kako će Ministarstvo i dalje nastaviti s tim pristupom bilo da je riječ o nastojanju implementacije znanstveno-istraživačke komponente u njihov rad, potrebi suvremenog opremanja ili o podršci u povlačenju sredstava iz fondova Europske unije.
Danas Centar raspolaže s više od 60 akreditiranih metoda iz svih područja vještačenja te je već 20 godina punopravni član Europske mreže forenzičnih znanstvenih instituta, kao krovne organizacije nacionalnih forenzičnih ustanova Europe, koja okuplja 64 europska forenzična laboratorija. Nadalje, u odnosu na suvremene sigurnosne izazove, posebno nezakonite migracije, prijetnju terorizmom, kibernetički kriminal te s njim povezane krađe identiteta, ministar Božinović naglašava kako je vrlo bitno ulagati u razvoj i primjenu suvremenih, vrhunskih metoda bioloških vještačenja kako bi one svojom, znanstveno utvrđenom pouzdanošću i učinkovitošću, iza sebe ostavile što manje nepoznanica. Također izdvaja kako Centar ima kapacitet identifikacije živih i mrtvih osoba DNA analizom, sudjeluje u procesu brze, automatizirane razmjene daktiloskopskih podataka iz nacionalnih baza svih država članica Unije te u svom sastavu ima istraživački DNA laboratorij čija je djelatnost unapređenje vještačenja u ovoj domeni. Zaključuje kako podrška Ministarstva postoji te će postojati i u buduće imajući u vidu činjenicu da kad je u pitanju sigurnost, u novom višegodišnjem financijskom okviru Europske unije se predviđaju značajna pojačanja gotovo tri puta više sredstava nego dosad, a to znači tri puta više za hrvatsku policiju.
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ jedina je specijalizirana ustanova za forenzična vještačenja u Hrvatskoj. Više od 60 godina pridonosi uspješnom rasvjetljavanju kaznenih djela pretvorbom materijalnog traga s mjesta počinjenja kaznenog djela u pravovaljani materijalni dokaz. Danas ovaj Centar broji oko 140 djelatnika, od čega je 85 djelatnika sa visokom stručnom spremom, te čak 11 djelatnika koji su stekli akademsku titulu doktora znanosti.
Tijekom svečanosti prikazan je kraći dokumentarni film o radu Centra, snimljen u suradnji djelatnika Centra i Službe prevencije, koji možete pogledati na poveznici
https://youtu.be/C5aZy7AEhd0
Svečanosti je prisustvovao i najstariji vještak za daktiloskopiju Ljubomir Gudelj, dok je Tamburaški zbor Policijske akademije dodatno uveličao svečanost.
Izvor fotografija: Božidar Bebek i Goran Šatalić
Stranica