Završeni projekti
PREDPRISTUPNI FONDOVI
1. Projekt IPA 2007 - „Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova u borbi protiv krijumčarenja i zlouporabe droga” (2010-2011)U sklopu projekta je za Centar nabavljeno jedanaest novih instrumenata, razvijene su brojne nove metode od kojih su najvažnije metode kemijskoga profiliranja heroina, kokaina i amfetamina te kvalitativno i kvantitativno određivanje droge u biološkim uzorcima. Vrijednost projekta je 1 milijun eura.
2. Projekt IPA 2012 - „Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova u borbi protiv kibernetičkog kriminala” (2014-2015)
Glavni cilj projekta bio je ojačati kapacitete Ministarstva unutarnjih poslova za učinkovitu borbu protiv računalnog kriminaliteta na nacionalnoj i međunarodnoj razini, u skladu s politikama i strategijama Europske unije. Vrijednost projekta je 700 000 eura.
3. Projekt IPA 2013 „Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova za primjenu automatizirane razmjene podataka pribavljenih analizom DNA i daktiloskopskih podataka“ (CRO DNA/DKT) (2017-2018)
Projektom su implementirane Prümske odluke u Republici Hrvatskoj u područjima automatizirane razmjene DNA i daktiloskopskih podataka. Dio projekta odnosio se na nabavu uređaja i opreme za automatizaciju forenzične DNA analize. Vrijednost projekta je 1.200.000 EUR.
PRIJELAZNI FONDOVI
1. Prijelazni instrument - Instrument za jačanje kapaciteta (Transition facility program): „Napredna biostatistika u rutinskom radu forenzičnog DNA laboratorija“ (CRO STAT) (2017.)Projektom su razvijeni protokoli za implementaciju i korištenje naprednih statističkih programa za interpretaciju DNA rezultata miješanih tragova i pretragu po srodnicima te edukacija forenzičnih DNA stručnjaka. Vrijednost projekta je 150.000 EUR.
2. Prijelazni instrument - Instrument za jačanje kapaciteta (Transition facility program): „Obrada tragova na odjeći i drugim materijalima - od mjesta događaja do nalaza i mišljenja vještaka“ (CRO TRACE) (2017.)
Projektom su razvijeni protokoli za multidisciplinarna vještačenja tragova, ojačani kapaciteti forenzičkih vještaka te povećana spremnost kriminalističkih tehničara za sakupljanje tragova na mjestu događaja i pripremu materijala za daljnja multidisciplinarna vještačenja. Vrijednost projekta je 220.000 EUR.
3. Prijelazni instrument - Instrument za jačanje kapaciteta (Transition facility program): „Identifikacija žrtava masovnih katastrofa i terorizma“ (CRO DVI) (2017-2018)
Projektom su razvijeni protokoli za brz i učinkovit odgovor Ministarstva unutarnjih poslova i svih nadležnih institucija u slučaju masovnih katastrofa, odnosno unaprijeđena je učinkovitost Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ kako bi njegovi djelatnici mogli brzo i učinkovito reagirati u slučaju masovnih katastrofa. Vrijednost projekta je 600.000,00 eura.
CENTAR "Ivan Vučetić"- PARTNER U PROJEKTIMA
1. Projekt IPA II „Strengthening the Capacity of Turkish Forensic Laboratories in Combating Illicit Drug Trafficking“ (2018-2020)Svrha projekta je razvitak kapaciteta Turske za određivanje podrijetla i kemijskog profila zaplijenjenih lijekova. Centar je sudjelovao u projektu kao jedna od ustanova koja je držala edukacije djelatnicima forenzičnih centara i turske policije te žandarmerije na temu kemijskog profiliranja droga amfetamina, MDMA metamfetamina, kokaina i heroina. Vrijednost projekta je 2.7 milijuna eura.
2. IPA 2017 „Countering Serious Crime in the Western Balkans” (2018-2019)
Centar je sudjelovao kao pridruženi član u navedenom projektu, u dijelu aktivnosti, sa ciljem jačanja kapaciteta jedinica uključenih u prevenciju i borbu protiv nezakonite trgovine vatrenim oružjem i nastavka promocije korištenja balističkih identifikacijskih sustava sa ciljem povećanja povezivanja kaznenih djela. Vrijednost projekta je 14,5 milijuna eura.
3. Twinning projekt IPA 2012 „Podrška u području kaznenog progona u Bosni i Hercegovini“(2017-2018)
Predstavnici Centra, sudjelovali su u provedbi projekta u aktivnostima vezanima uz jačanje kapaciteta međunarodne policijske suradnje unutar Bosne i Hercegovine te utvrđivanja preduvjeta za predstojeću implementaciju Prümskih odluka u Bosni i Hercegovini.
4. ISF Direct Grants „Monopoly Programmes“ MP2014 - Towards the Development of Pan-European Databases in Forensic Science (TDPEDFS) (2016-2018)
Glavni ciljevi projekta bili su dobivanje uvida u geografsku rasprostranjenost i učestalost pojave različitih tipova vatrenog oružja i streljiva (komponenti streljiva) koji se susreću u svakodnevnom radu na predmetima balističkih vještačenja i vještačenja vatrenog oružja u Europi, a što će se postići razvojem odgovarajućih baza podataka koje će se redovito ažurirati nakon završetka projekta. Kreirana je zajednička europska baza podataka o geografskoj raspodjeli vatrenog oružja i streljiva pod nazivom „EDOFA“. Vrijednost projekta je 1.499.815,00 EUR.
5. Projekt IPA 2013 “Borba protiv organiziranog kriminala: međunarodna suradnja u kaznenim stvarima" (2014-2017)
Komponenta projekta za koju je bila odgovorna hrvatska strana odnosila se na jačanje kapaciteta međunarodne policijske suradnje u zemljama korisnicama s posebnim naglaskom na međunarodnu razmjenu podataka iz nacionalnih baza te dodatno standardizaciju rada odnosno akreditaciju pružatelja forenzičkih usluga u zemljama korisnicama. Vrijednost projekta je 5 milijuna eura.
6. Projekt „Jačanje kapaciteta forenzične obrade mjesta događaja u istraživanju kemijskih, bioloških, radioaktivnih i nuklearnih (CBRN) incidenata u području jugoistočne i istočne Europe-P57“ (2017-2020)
Opći cilj projekta odnosio se na jačanje postojećih tradicionalnih forenzičnih kapaciteta u istraživanju CBRN incidenata, razvijanje sustava obuke forenzičnog istraživanja u CBRN slučajevima te daljnje razvijanje mreže forenzičnih institucija i eksperata zemalja korisnica projekta. Vrijednost projekta je 1,400,000.00 EUR.
7. Projekt PROACTIVE - „PReparedness against CBRNE threats through cOmmon Approaches between security praCTItioners and the VulnerablE civil society“[3]
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ je, uz druge ustanove, bio suradna ustanova udruzi International Union of Railways, koja je bila nositelj projekta. Vrijednost projekta je 4.9 milijuna eura i financiran je kroz EU fondove iz programa OBZOR.
Projekt je započeo u svibnju 2020. godine, a završen je 31.08.2023.godine.
Ciljevi projekta su bili osnaživanje pripravnosti i odgovora na slučajne ili terorističke CBRNe (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear and Explosive) incidente te, u kontekstu COVID pandemije, osnaživanje pripravnosti i odgovora sigurnosnih državnih tijela na potencijalne slične buduće događaje te usklađivanje procedura između raznih sudionika koji se po službenoj dužnosti mogu naći na mjestu CBRNe incidenata, te bolje razumijevanje potreba ranjivih skupina građana pogođenih CBRNe incidentima.
8. Projekt COV-HOST-SEQ - „Varijabilnost sojeva koronavirusa SARS-CoV-2 i genetička podloga domaćina kao biomarkeri za otkrivanje čimbenika rizika tijekom pandemije COVID-19“
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ je, uz druge ustanove, suradna ustanova nositelju projekta Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Vrijednost projekta je 1,5 milijuna kuna, financiran je iz državnog proračuna Republike Hrvatske, od strane Hrvatske zaklade za znanost.
Projekt je započeo u srpnju 2020. godine, a predviđeno trajanje je do kraja 2022. godine, no očekuje se produljenje trajanja projekta.
Centar će provesti sekvenciranje i analizu mitohondrijskih genoma pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19, sudjelovati u izradi znanstvenih publikacija proizašlih iz istraživanja obuhvaćenih ovim projektom te provesti mentorstvo jednog diplomskog rada u sklopu ovog projekta.
9. Projekt REGISYNC - “Developing common minimum standards for legal arms registers and improving information exchange among EU member states, Southeast Europe, Ukraine and Moldova”
[1] https://lifeprogramhrvatska.hr/hr/balkan-detox-life-jacanje-nacionalnih-kapaciteta-za-borbu-protiv-trovanja-divljih-zivotinja-i-podizanje-svijesti-o-problemu-trovanja-u-balkanskim-zemljama-life19-gie-nl-001016/
[2] https://croinop.pravo.unizg.hr/?page_id=160
[3] Home - Proactive project (proactive-h2020.eu)
9. Projekt REGISYNC - “Developing common minimum standards for legal arms registers and improving information exchange among EU member states, Southeast Europe, Ukraine and Moldova”
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ uključen je u provedbu projekta „Razvoj zajedničkih minimalnih standarda za sustave za registraciju vatrenog oružja za civilnu uporabu i poboljšanje razmjene informacija između država članica EU, jugoistočne Europe, Ukrajine i Moldavije (REGISYNC)“. Projekt je financiran kroz ISF Police program Europske komisije. Projekt je započeo u listopadu 2021. godine, a kraj projekta je planiran za listopad 2023. godine. Cilj projekta je povećanje sigurnosti kroz unaprjeđenje sustava registracije vatrenog oružja, bitnih dijelova i streljiva, osobito kroz razmjenu podataka koja je često ključna kako bi se osigurao uspješan ishod zahtjeva za praćenje.
10. Projekt CroINOP - „Projekt nedužnosti u Hrvatskoj“
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ sudjelovao je u projektu kao suradna ustanova Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Projekt je financirala Hrvatska zaklada za znanost.
Projektom nedužnosti omogućavalo se osuđenicima preispitivanje predmeta radi utvrđivanja nedužnosti.
10. Projekt CroINOP - „Projekt nedužnosti u Hrvatskoj“
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ sudjelovao je u projektu kao suradna ustanova Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Projekt je financirala Hrvatska zaklada za znanost.
Projektom nedužnosti omogućavalo se osuđenicima preispitivanje predmeta radi utvrđivanja nedužnosti.
[1] https://lifeprogramhrvatska.hr/hr/balkan-detox-life-jacanje-nacionalnih-kapaciteta-za-borbu-protiv-trovanja-divljih-zivotinja-i-podizanje-svijesti-o-problemu-trovanja-u-balkanskim-zemljama-life19-gie-nl-001016/
[2] https://croinop.pravo.unizg.hr/?page_id=160
[3] Home - Proactive project (proactive-h2020.eu)